Aby po nás nezůstalo #nicnezzazitek


Každý rok děláme všechno pro to, aby naše stopa v přírodě byla menší, ale váš zážitek intenzivnější. Letos jsme se rozhodli dát ročníku téma #nicnezzaztitek, abychom vědomě, všichni společně, udělali závod ještě lepší tím, že po nás zůstanou opravdu jen zážitky. A to nejen v hlavách běžců a organizátorů, ale i v obcích, kterými probíháme. Přejeme si, aby jediné stopy, které po nás ve vltavské krajině zůstanou, byly jen ty z běžeckých bot.

Řeka Vltava a její okolí nás provází už více jak 10 let. Díky našim partnerům a velké vůli nás organizátorů i vás běžců věříme, že se nám daří vracet jí to, co si bereme. Ale jak už to tak bývá, vždy je prostor ke zlepšení. Pojďte proto s námi prozkoumat kroky, jak se o Vltavu a její okolí starat lépe a efektivněji. A ruku v ruce s tím se i pečlivěji starat o sebe, aby vám zůstaly jen příjemné zážitky.

Odpadkový minimalismus
Sportovat #bezdopadu
Dvakrát použijte, jednou vyhoďte
Sharing is caring
Ve spolupráci je síla
Pospávání, kde se dá
Bezpečně na trati i na silnici
Vidět a být viděn
Péče o sebe
Vltava je krásná i díky vám


Odpadkový minimalismus


Snažíme se, aby po nás v povodí Vltavy zůstaly jen stopy od bot, a ne odpadky. Proto po každém závodě pečlivě uklízíme celou trasu, její okolí a sbíráme veškeré odpadky. S touhle aktivitou nám navíc můžete pomoct i vy. Jste pro?

3 tipy na opravdový #nicnezzazitek

#1 Pořádek a nic než pořádek
Kapesníček, obal od proteinové tyčinky – během závodu se odpadků vytvoří více než dost. Využijte proto šikovné kapsičky nebo svého batohu pro jejich dočasné uložení. Trvalé bydliště jim pak snadno najdete v nejbližším koši.

#2 Odpadek jako odpadek
Nebuďte lhostejní. Cizí odpadek bude hyzdit vltavskou krajinu stejně, jako kdyby z kapsy vypadl vám. Tak se v klidu zastavte a seberte ho. Těch 5 vteřin vám tempo určitě nezkazí. A třeba vás radost z dobrého skutku nakopne víc než energetický gel. Za vyzkoušení to rozhodně stojí.

#3 Kdo třídí, je king
Recyklace nutná je. Tak na ni nezapomínejte ani po odběhnutí svého úseku. Nejen vltavská příroda vám bude vděčná. Inspiraci načerpáte na stránce Samosebou, kde se dozvíte, co kam patří a další zajímavosti o třídění.

My vám sběr odpadu ulehčíme tím, že vás vybavíme pytli na odpadky, které si dáte do každého auta. A co pak s nimi? V místech předávek bývají třídící místa, kde můžete veškeré odpadky pečlivě roztřídit a umístit.

Sportovat #bezdopadu

Je nám jasné, že tak rozsáhlý závod je pro přírodu záhul. Proto jsme se zavázali ke sportovní iniciativě Bez dopadu a tomu, že díky dodržování jejich 8 doporučených kroků snížíme naši celkovou stopu na životní prostředí.

Jaké kroky nám i vám pomohou sportovat #bezdopadu?

 • Třídění odpadu

 • Omezení jednorázových plastů

 • Minimalizace uhlíkové stopy

 • Digitalizace

 • Vzdělávání veřejnosti

 • Stop plýtvání jídlem

 • Znovupoužitelné vybavení

 • Zelená energie

Usilovně makáme na tom, abychom zapracovali co nejvíce kroků ze seznamu. Ale Vltava Run není jen o nás. Zapojte se do iniciativy Bez dopadu i vy jako jednotlivec nebo celá firma. Vyberte si jeden nebo klidně všech 8 kroků a zkuste na nich zapracovat. Můžete to pojmout jako osobní/firemní výzvu. Zapomeňte na to, co vám říká krokoměr, tyhle kroky (k udržitelnosti) se teprve počítají.

Mapujte svou cestu za větší udržitelností i na sociálních sítích a své příspěvky označte hashtagem #bezdopadu. Ať se můžeme vzájemně inspirovat.

Dvakrát použijte, jednou vyhoďte

Ač se nám konzumní svět snaží říct pravý opak, nemusíte si hned kupovat novou věc. Ještě než daná věc přistane v koši, zamyslete se, jestli to pro ni opravdu musí být konečná. Nešla by jednoduše opravit? Využít jinak? Nehodila by se ještě někomu jinému? Minimalizace odpadu je prevence k tomu, aby ho bylo co nejméně. To je základní kámen, od kterého se odrazit.

Jak minimalizovat odpad?

 • Pořizujte si věci, které jsou dlouhodobé a je možné je použít opakovaně.

 • Danou věc se snažte využívat co nejvíce.

 • Pokud je věc ve stavu, kdy ji už opravdu nelze nikterak použít, vyhoďte ji do příslušné popelnice nebo koše.

Ano, víme, na co se teď chcete zeptat. Co obávané plasty a noční můry v podobě PET lahví? Samy o sobě nejsou špatné, ale problém spočívá v tom, jak jednorázově se k nim chováme. Dejte jim proto druhý, třetí, kolikátý život chcete. Třeba lahve od pramenité vody Rajec, které dostanete na startu, si můžete nechat dočepovat v občerstvovacích stanicích po trase. A po závodě je následně správně roztřídíte, aby se mohly zrecyklovat a znovu posloužit jako nové lahve.

Sharing is caring

Je to takový už trošku buzzword dnešní doby. Ale málokde to sedí tak jako u nás. Jsme moc rádi, že máme za autopartnera CAR4WAY, který se carsharingem přímo zabývá. Už klasik říkal, že nejlepší je auto, které si nekoupíte. A je to přesně tak! Sdílené auto nemusíte servisovat, platit pojistku, trápit se s tím, kde ho ustájíte. Navíc si můžete vybrat velikost, kterou zrovna potřebujete – na prodloužený víkend sedan, na stěhování combi. Sdílené auto si půjčíte rovnou z ulice v Praze nebo Brně a zase ho tam kdekoliv vrátíte.

Navíc s CAR4WAY získáte 15% slevu na sedmimístné Caddy a Touran nebo 10% na osmimístnou Caravelle, které se vám během závodního víkendu budou rozhodně hodit. Případně k nové registraci s kódem VLTAVARUN vám přihodí 30 minut zdarma!

Ve spolupráci je síla

Probíháme mnoha městy a vesnicemi, proto jsme moc rádi, že místní obyvatelé a komunity považují závod za sportovní svátek. Někteří se na něm podílejí velmi originálně – opékání buřtů, pečené selátko nebo polévka ve tři ráno na předávkách opravdu zažijete pouze na Vltava Run.

S jednotlivými vesnicemi a městečky funguje každoroční spolupráce na organizaci závodu, pro který je potřeba zajistit stanoviště pro předávky štafety. Chceme, aby Vltava Run podporoval komunity v místech, kudy se běží. Nemáme organizační týmy, které se během závodu přesouvají, ale zapojili jsme místní. Dnes máme tým více než 500 skvělých pomocníků, jejichž práce se každý rok jen zlepšuje – a také je za jejich výkon rádi oceníme. Vy je pak můžete vyhodnotit v rámci hodnocení nejlepších předávek - to jim udělá velkou radost! 

I vy, běžci, nám můžete pomoct udržet přívětivou atmosféru na trati a dobré vztahy s obcemi a místními během závodu i po jeho skončení. Ptáte se jak?

 • Využívejte výhradně oficiální WC. Na každé předávce najdete DEK budky.

 • Parkujte jenom na vyhrazených parkovištích. Respektujte místní značení a chod obcí. Neblokujte příjezdové ani výjezdové cesty.

 • Dodržujte noční klid - s fanděním se počítá, ale trubky a řehtačky si nechte na den, jo? :-) 

 • Uklízejte po sobě veškeré odpadky.

Zdá se to jako samozřejmost. Ale věřte tomu, že nám každý rok přichází stížnosti, že tady i támhle je nepořádek nebo že se někdo nedostal do vrat. Tak to pojďme hecnout! A letos ani jeden důvod ke stížnostem, platí?

Pospávání, kde se dá

 Jedna z krásných a zároveň krutých částí Vltava Run je, že musíte vzít za vděk jakýmkoliv možným místem na nahnání pár desítek minut spánku. Nezapomínejte prosím na svou bezpečnost!

 • NIKDY nespěte mezi auty. Některá auta mohou odjet a přijíždějící vozidlo by vás taky nemuselo vidět.

 • Když budete spát v přírodě, vybírejte si místa, kde neškodíte místní fauně ani floře.

 • Svou venkovní noclehárnu si po sobě vždy pečlivě ukliďte. Ať jedinou památkou na vaše nocování pod širákem jsou jenom fotky a vzpomínky.

Bezpečně na trati i na silnici

Kdo má už alespoň jeden ročník Vltava Run za sebou, ten nám dá za pravdu, že v tomto závodu nehrají prim pouze běžecké výkony. Stejně důležité jsou také přesuny autem.

 V okolí trati (a někdy i přímo na ní) prosviští stovky týmových aut s cílem být včas na místě předávky. A co si budeme povídat, často je to o nervy. Na trase se nevypočitatelně pohybují běžci, v autě je tým unavených a často rozespalých pasažérů – a všem jde o čas. Ovládněte proto puzení stát se pirátem silnic a zběsilou jízdu autem na předávku si nechte na jindy (ideálně na nikdy). Jezděte podle pravidel silničního provozu, odměnou vám bude nejen minimální riziko úrazu, ale třeba i roční cestovní pojištění zdarma. Stačí, když si stáhnete aplikaci KOOPILOT a zadáte v ní promo kód VLTAVARUN.

Vidět a být viděn

To, že vy vidíte auto z dálky, ještě neznamená, že ono vidí vás. Při běhu tedy nespoléhejte jen na svůj ostříží zrak, ale vsaďte i na nezbytné bezpečnostní prvky. Ideálně aktivní svícení (třeba od EquiRay, které svítí na 3 km!), čelovku SILVA a reflexní prvky. A jako běžci vždy běhejte vlevo, ať vás protijedoucí vůz nepřekvapí, resp. Hlavně ať nepřekvapíte vy jej!

Péče o sebe

Už víte, jak to udělat, aby po vás nezůstalo #nicnezzaztitek, jak se chovat ohleduplně k vltavské přírodě, jak nenaštvat místní a jak dbát o svou bezpečnost. Ale nezapomínejte v tom všem ani na váš wellbeing. Závod si užijete nejlépe, když bude v dobré kondici vaše tělo i mysl. I proto jsme ve spolupráci s partnery pro vás nachystali super bonusy.

 • Funkční oblečení CRAFT, které dokonale odvádí pot a je parťákem do nepohody. Všichni běžci získají 30% slevu na produkty CRAFT na e-shopu TOP4RUNNING.

 • Pro bezpečnou jízdu si nezapomeňte stahnout aplikaci KOOPILOT od Kooperativy, a zapojte se do soutěže třeba o celoroční cestovní pojištění.

 • Sleva 10 % v BENU na první nákup přes aplikaci. Zajímá vás, jak si vybavit lékárničku na cesty? Vše se dozvíte tady

 • Šampón od Tomáš Arsov. Najdete ho ve startovním setu. Jako běžci máte slevu 20 % do jejich e-shopu s kódem VLTAVARUN.

 • Tolik potřebnou energii načerpáte ze sušenek a jiných pochoutek, které budete mít ve startovním setu. Na co se můžete těšit zjistíte podle log produktů na našich webových stránkách v sekci partneři :-) 

 • Do každého auta dostanete Cold brew čaj od LEROS. A všechny milovníky kofeinu potěšíme na startu i v cíli šálkem lahodné kávy Café Reserva

 • Pro vyvoněný průjezd závodem můžete využít Produkty od Unilever, které budete mít ve sportovním balíčku. A rozhodně doporučujeme nakoupit SMELL WELL, protože jejich voňavé polštářky do bot jsou vskutku k nezaplacení! :-). 

 • Se správnou regenerací vám pomohou mikronutrienty PILLAR Performance. Nezapomeňte ani na magnézium, které významně přispívá k lepšímu spánku.

 • Před, při nebo po běhu se hodí tejpy od Kine-MAX, na které s kódem VR24 máte až do konce roku slevu 20 %. 

 • Abyste i v noci byli vidět, můžete využit slevu 10 % na e-shopu EQUIRAY s kódem NICMENEZASTAVI.

 • Auto dle vašich představ si na závod můžete zapůjčit od CAR4WAY. Jak na to se dozvíte v naší aktualitě.

Než vyběhnete, nezapomeňte si nainstalovat aplikaci Záchranka. Je až k neuvěření, že už 8 let zachraňuje v Česku životy! My si moc přejeme, aby byla potřeba co nejméně, a pokud možno ji nikdo z vás nemusel nikdy využít. Ale jak se říká, kdo je připraven, není překvapen.

Vltava je krásná i díky vám

To nejlepší si necháváme na konec. Musíme poděkovat těm, bez kterých by Vltava Run ani neměl svůj název. Všichni v Povodí Vltavy svou každodenní neutuchající péčí ošetřují řeku i její okolí, a právě díky nim si můžeme tento přírodní klenot užívat v celé její kráse! Děkujeme.

Závod pojistila Kooperativa