Nic než zážitek díky správné lékárničce

Abychom si mohli užít závod naplno bez zbytečných komplikací, je dobré mít po ruce svou KÁPÉZETKU - krabičku poslední záchrany. Co vše by měla tato užitečná výbavička obsahovat, aby nás podržela na každém běžeckém kroku a přivedla až do cíle, radí Matyáš Palan, lékárník BENU.

1. Nohy bez puchýřů

Vyzkoušené boty s kvalitními ponožkami jsou základ. Někteří běžci ještě navíc své nohy mažou vazelínou, ale nejpodstatnější je se ihned po běhu přezout do žabek nebo pantoflí, aby se noha mohla dobře vyvětrat. Co však udělat, když se nám při běhu udělá puchýř? 

Než začneme s ošetřením, základem jsou dobře umyté ruce. Svrchní pokožku puchýře rozhodně nesmíme odtrhnout a pokud se o ránu nebude nic třít, neměli bychom ji zakrývat. Před dalším během je dobré puchýř zalepit hydrokoloidní náplastí nebo zavázat obvazem. Na suchou pokožku nalepená náplast vydrží i další dvě etapy.

 2. Vosa ani prach nás nepřekvapí

Oční kapky jsou často opomíjeným kouskem v lékárničce, zatímco gel na štípnutí a lék na alergie jsou téměř standardní výbavou. Při běhu v přírodě si často neuvědomujeme, jak rychle se může zážitek zhroutit kvůli nepříjemným podnětům, jako jsou mušky nebo prach v očích. Proto jsou kapky, určené k vypláchnutí očí a rychlému uklidnění podráždění, pro běžce více než vítaným pomocníkem, a to zejména ihned po doběhu.

3. Svalové křeče nás nezastaví

Protože ne všechny svaly budou takto náročnou fyzickou aktivitu schopné zvládnout, mohou nás na cestě potkat svalové křeče. Abychom jim zabránili, pomoci nám mohou doplňky stravy s obsahem hořčíku, zejména v rozpustné formě, která je pro běžce nejvhodnější. Další velmi užitečnou pomůckou je masážní válec, který bolavé svaly prokrví a uvolní. Stačí si jeden vzít třeba do auta a regeneraci s ním zvládnou všichni. V záloze bychom měli mít i protizánětlivý gel a léky proti bolesti, které nám uleví od případného namoženého svalu nebo bolesti hlavy.

4. KPZ pro všechny případy

V lékárničce by neměly chybět také tejpy, obinadla a dezinfekce. V záloze je dobré mít připraveno aktivní uhlí a léky proti kinetóze. Zapomenout nesmíme ani na opalovací krém, pinzetu a hojivou mast. Díky nim nás klíště ani drobná opruzenina nezdrží v další etapě cesty. Dva dny na cestách mohou být náročné i bez sportovní aktivity, takže je dobré být připraven na všechny možnosti.

Ačkoliv je lékařská pomoc nablízku, mít u sebe důležité věci pro případ úrazu či obtíží je rozumné a praktické opatření. Často jsme si pak schopni alespoň první pomoc zajistit sami. Můžeme se tak vyvarovat pozdějším vážnějším komplikacím a zároveň si závod užít na maximum.

5. Předávky to jistí

Pokud přece jenom nastane problém a vaše osobní lékárnička nebude dostatečně vybavená, nezoufejte! Na každé předávce je vybavená taška záchrany s většinou potřebného materiálu. Zeptejte se obsluhy předávky a naše lékárnička vám bude k dispozici. Nicméně doufáme, že budou potřeba co nejméně!

Pokud si budete chtít vybavit svou osobní lékárničku, můžete využít speciální slevu 10 % pro první nákup v BENU aplikaci