Zdraví běžce Vltava Run

Zdraví až na prvním místě, říká se. Ale většinou si na to vzpomeneme, až když se nám připomene.

Využijte proto službu našeho partnera EUC laboratoří na krevní testy zdarma před závodem Vltava Run. ​​Od dnešního dne až do závodu můžete zaběhnout do odběrových míst a nechat se před závodem vyšetřit. Příprava je základ, tak si ověřte, že i vaše tělo je připravené.

Laboratorní vyšetření je důležitou součástí posouzení zdravotního stavu sportovce. Je neméně důležité i jako prevence, umožní včasné zjištění potíží, které by mohla nevhodná zátěž dále zhoršit.

Zajděte si na laboratorní vyšetření speciálně připravené pro běžce Vltava run. Dozvíte se v nich, zda jste na závod ready! O čem budete mít přehled:

Krevní obraz a diferenciální rozpočet bílých krvinek – patří pro sportovce ke zcela zásadním vyšetřením. Transportní kapacitu pro kyslík do tkání, tedy i svalů zajišťují červené krvinky. Vyšetřuje se jejich počet, velikost, množství krevního barviva hemoglobinu, na který se kyslík váže a další parametry. Přenosová kapacita krve pro kyslík přímo ovlivňuje výkonnost, zejména u vytrvalostních sportů. Vyšetření krevního obrazu obsahuje i tzv. diferenciální rozpočet bílých krvinek. Ukazuje celkový počet bílých krvinek a jejich rozdělení na jednotlivé kategorie. Jednotlivé typy bílých krvinek mají specializované funkce. Změny v jejich procentuálním zastoupení mohou ukázat na možné onemocnění – například bakteriální či virové infekce, které se projeví na výkonnosti sportovce.

Mezi vybraná vyšetření ukazující stav zdraví jaterních buněk a jejich případného poškození patří stanovení enzymů ALT (alaninaminotran­sferázy) a AST (aspartátamino­transferáza). Oba enzymy, zejména ale AST se zvyšují i po fyzické sportovní zátěži a u poškození svalů. Práce svalu zvyšuje zejména hodnoty AST, což se přičítá mikrotraumatům buněk svalu a přestupu látek skrze buněčnou membránu do krevního oběhu. GGT (gama-glutymyltransfe­ráza) se zvyšuje u poškození jater a žlučových cest včetně poškození toxickými látkami či alkoholem. Kreatinkináza (CK) – její zvýšení CK v krvi (stejně jako u AST či ALT) je důsledkem zvýšení propustnosti či poškození membrány svalové buňky a uvolnění proteinů a enzymů do krve. S délkou cvičení a zátěže svalu hodnota roste a dosahuje nejvyšších hodnot u vytrvalostních sportů. Vyšší déle přetrvávající hodnoty mohou být známkou nedostatečného zotavení svalu pro přetrénování nebo traumatu. U fyzicky aktivních sportovců je vždy nutné hodnotit hladiny CK zdrženlivě, protože mohou odrážet pouze adaptaci na trénink, nikoli patologický stav.

C-reaktivní protein (CRP) je bílkovina, která se podílí na přirozené imunitní reakci organismu. Její koncentrace v krvi rychle stoupají zejména u bakteriálních zánětů (již do několika hodin) a umožňují tak s velkou pravděpodobností odlišit infekce bakteriální, které lze léčit antibiotiky, od virových. Zvýšené hodnoty mohou znamenat i chronický zánět v těle a tak varovat před nevhodnou zátěží.

Krevní testy jsou vám k dispozici zdarma před závodem, konkrétně v termínu 1. – 11. 5. 2023 v pracovních dnech. Velkou výhodou je, že na ně nepotřebujete žádanku od praktického lékaře. A jak na to? Žádné složité objednávání a hledání termínů, stačí přijít do kteréhokoliv z 30 odběrových míst z EUC laboratoří, kde se budete identifikovat podle čísla týmu a názvu týmu.

A aby té prevence nebylo málo, EUC pro vás má také 10 % slevu na komplexní vyšetření Zdraví sportovce. Při objednávce v eshopu EUC Laboratoří stačí v košíku použít kód VR10. Vyšetření je ale možné zakoupit i přímo v odběrové místnosti u sestřiček.

Kromě krevního obrazu v něm získáte informace o:

  • případných rizikách kardiovaskulárních onemocnění

  • stavu moči

  • stavu jater, metabolismu, štítné žlázy a sérových hladin iontů glukózy

    • glykovaném hemoglobinu

  • vitaminu D

  • CRP – bílkovina, která se podílí na přirozené imunitní reakci organismu

  • železe a jeho zásobách v organismu

  • poškození svalů

Tento balíček zahrnuje laboratorní vyšetření a následnou konzultaci prostřednictvím služby „Lékař online“ (Po – Pá 8:00 – 20:00). S lékařem se spojíte prostřednictvím chatu, do kterého Vám zašleme přístup společně s výsledky vyšetření.